WYCIECZKA


Przyroda i kultura Krajów Bałtyckich (10 dni)


PROGRAM:
1 dzień:
wyjazd z Polski w godzinach rannych. Przejazd do Wilna, obiadokolacja i nocleg.
2 dzień: śniadanie, przejazd do Trockiego Historycznego Parku Narodowego by podziwiać położony na wyspie średniowieczny zamek i inne zabytki Troków. Po południu zwiedzanie Wilna z miejscowym przewodnikiem. Obiadokolacja i nocleg w Wilnie.
3 dzień: śniadanie, opuszczamy Litwę i kierujemy się do położonego na Łotwie Parku Narodowego Gauja. Wizyta w parku, którego głównym walorem jest piękna, zachowana w stanie naturalnym dolina rzeki Gauji, wycięta w miękkich piaskowcach. Wędrówka wzdłuż rzeki dostarcza niezapomnianych wrażeń. Nocleg w położonej na terenie parku narodowego miejscowości Cesis, w której znajduje się średniowieczny zamek Kawalerów Mieczowych i imponujący gotycki kościół.
4 dzień: śniadanie, opuszczamy Cesis i kierujemy się ku granicy estońskiej, którą przekraczamy w miejscowosci Valga. Następnie jedziemy do Tartu (Dorpat) przez malowniczą krainę Otepaa. Po krótkim zwiedzaniu historycznego centrum Tartu, kontynuujemy podróż na północ, by z kolei zatrzymać się w rezerwacie torfowiskowym Endla. Specjalne kładki pozwalają na wejście w głąb tego fascynującego obiektu. Przejazd w kierunku Tallina, obiadokolacja i nocleg w Tallinie.
5 dzień: śniadanie, zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem Tallina, stolicy Estonii, w programie: zachwycający bogactwem i rozmachem barokowy kompleks pałacowo-parkowy Kadriorg ufundowany przez Piotra Wielkiego dla żony Katarzyny I, Sobór Aleksandra Newskiego wzniesiony na wzgórzu Toompea, Stare Miasto z mieszczańskim kamieniczkami, zabytkowymi kościołami i średniowiecznym rynkiem z gotyckim ratuszem. Następnie przejazd do nadmorskiego Parku Narodowego Lahemaa znanego z licznych zatok (laht = zatoka), strumieni spadających z wapiennych progów, olbrzymich głazów narzutowych i starych pałaców szwedzkich baronów. Obiadokolacja i nocleg.
6 dzień: po śniadaniu wyruszamy do Virtsu, skąd odchodzą promy na wyspę Saaremaa, największą i najpiękniejszą estońską wyspę, która oferuje takie atrakcje jak: rezerwat ornitologiczny Vilsandi, doskonale zachowany krater meteorytowy, wysokie skaliste klify, bogate florystycznie nawapienne łąki, malownicze osady, stare kościoły czy wreszcie doskonale zachowany średniowieczny zamek w Kuressaare. Obiadokolacja i nocleg.
7 dzień: śniadanie, przejazd do Rygi, zwiedzanie stolicy Łotwy: Zamek Ryski, Katedra, Brama Szwedzka i Wieża Prochowa, Kościół św. Piotra, Trzej Bracia (kompleks trzech średniowiecznych domów), Pałac Bractwa Czarnogłowych, Opera, Pomnik Wolności. Obiadokolacja i nocleg.
8 dzień: śniadanie, przejazd do Rundale – monumentalnego barokowego pałacu zbudowanego dla księcia Kurlandii w czasach gdy była ona jeszcze lennem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Z Rundale znowu jedziemy na Litwę, kierując się na Szawle, koło których znajduje się Góra Krzyży – miejsce jedyne w swoim rodzaju, pomnik cierpienia i wytrwałości Litwinów. Mijając Szawle, kierujemy się nad morze i jadąc przez Kretyngę (kościół fundacji Chodkiewicza i zespół pałacu Tyszkiewiczów) docieramy do nadmorskiego kurortu Połągi. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Połągi.
9 dzień: śniadanie, przejazd na Mierzeję Kurońską, która jest parkiem narodowym, znanym m. innymi z wielkich ruchomych wydm. Następnie spacer po starówce w Kłajpedzie. Przejazd do Kowna. Obiadokolacja i nocleg.
10 dzień: śniadanie, zwiedzanie Kowna, m.in. zabytków związanych z Adamem Mickiewiczem. Przejazd w kierunku Polski. Powrót do kraju w późnych godzinach wieczornych.

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE:
- transport autokarem lub busem
- 9 noclegów w hotelach w pokojach 2,3-osobowe z łazienkami
- wyżywienie: 9 śniadań i 9 obiadokolacji
- opiekę pilota
- ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna

ŚWIADCZENIA NIE ZAWARTE W CENIE:
- biletów wstępu, kosztów promu na Mierzeję Kurońską oraz przewodników lokalnych, ok. 60 Euro

 


Zapisy i informacje: tel./fax: 12/ 642 26 20, tel. 12/ 684 01 48, kom: 511 440 930,
e-mail: galeon@galeon.krakow.pl