WYCIECZKA


Gruzja i Armenia (13 dni)

Tbilisi - Batumi - Gonio - Kutaisi - Chertwisi - Wardzia - Erywań - Eczmiadzyn Sewan - Noratus - Norawank - Khor Virap - Haghpat - Gudauri - Kazbegi Przełęcz Krzyżowa - Mccheta - Gori - Kachetia – Tbilisi

 

PROGRAM:
1 dzień:
20:30 zbiórka na lotnisku w Warszawie.
22:40 bezpośredni przelot do Tbilisi.
2 dzień: 4:00 przylot do Tbilisi. Przejazd do Batumi. Ok. 8:00 przewidywany jest postój na śniadanie w przydrożnej restauracji (płatne we własnym zakresie). Zakwaterowanie, czas wolny. Obiadokolacja i nocleg.
3 dzień: śniadanie. Wyjazd do Gonio w starożytności zwanego Apsaruntos. Miasto zostało założone jeszcze przez Greków, a obecnie największą jego atrakcją są ruiny rzymsko-bizantyjskiej twierdzy z I w. Powrót do Batumi. Spacer po ogrodzie botanicznym. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg.
4 dzień: śniadanie. Zwiedzanie okolic Kutaisi: zespołu klasztornego w Gelati z xii w oraz katedry Bagrati, która należy do najwspanialszych zabytków kultury gruzińskiej “złotego wieku”. Świątynia nadal zadziwia swym rozmachem, formą i wspaniałymi zdobieniami. Przyjazd na obiadokolację i nocleg w okolice Achalciche.
5 dzień: śniadanie. Wykwaterowanie i przejazd do Chertwisi gdzie znajduje się jedna z najstarszych fortyfikacji na ziemiach gruzińskich. Następnie przejazd do skalnego miasta w Wardzi największego i najpiękniejszego skalnego miasta na terenie Gruzji. Przejazd do stolicy Armenii Erywania. Obiadokolacja i nocleg.
6 dzień: śniadanie. Twierdza Erebuni - najstarszy zabytek miasta. Przejazd do Garni, jedynej pozostałości po czasach pogańskich w Armenii. Następnie zwiedzanie monastyru Gegard, w którym według wierzeń przez długi czas znajdować się miała Włócznia Przeznaczenia. Przejazd do Erywania i odwiedziny Muzeum Zagłady poświęcone zbrodni popełnionej na Ormianach. Przejazd do Eczmiadzynia, nazywanego czasem ormiańskim Watykanem. Zwiedzanie katedry wybudowanej przez Grzegorza Oświeciciela, po przyjęciu przez Armenię chrześcijaństwa. Jest to najstarsza chrześcijańska świątynia w Armenii. W programie również: kościół św. Hripsime i kościół św. Gajane. Następnie powrót do Erywania i spacer po mieście. Obiadokolacja i nocleg.
7 dzień: śniadanie. Przejazd do Sewan i zwiedzanie monastyru Sewanawank - jednego z najsłynniejszych armeńskich zabytków - położonego na półwyspie w otoczeniu górskich szczytów i tafli jeziora Sewan. Następnie przejazd do Noratus. Wizyta na cmentarzu przy kościele Airwank z IX w., gdzie znajdują się misternie wykonane średniowieczne chaczkary, z których słynie miejscowość. Przejazd do Monastyru Norawank z XIII w., zbudowanego na skalnej półce. Po drodze postój przy karawanseraju Selim, położonym na przełęczy Sulema na wysokości 2410 m n.p.m. Karawanseraj w przeszłości służył kupcom przemierzającym słynny Jedwabny Szlak. Przejazd do Khor Virap, dawnej ormiańskiej stolicy. Zwiedzanie monastyru, w którym przez 13 lat więziony był św. Grzegorz Oświeciciel, jednej z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Armenii. Powrót do Erywania na obiadokolację i nocleg.
8 dzień: śniadanie. Przejazd do Alaverdi, z postojem w klasztorze Haghpat, który jako perła armeńskiej średniowiecznej architektury został wpisany na Listę UNESCO. Przyjazd do Gudauri (Gruzja). Obiadokolacja i nocleg.
9 dzień: śniadanie. Wycieczka do miasteczka Stepancimndy, znanego również pod nazwą Kazbegi. Przejazd przez Przełęcz Krzyżową (2379 m n.p.m.), z której roztaczają się spektakularne widoki. Następnie przejazd malowniczą trasą wiodącą do Wąwozu Dariauli, którego najpiękniejszym punktem jest czterdziestometrowy wodospad Gweleti. Następnie wycieczka do klasztoru Cmindy Sameby-Gergeti (2170 m n.p.m.), świętego miejsca dla Gruzinów, położonego u podnóża wygasłego wulkanu Kazbek (5047 m n.p.m.). Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.
10 dzień: śniadanie. Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do Gori. Ta złowrogo brzmiąca nazwa to w rzeczywistości malowniczo położona trasa łącząca Kaukaz północny z południowym. Po drodze postój przy malowniczo usytuowanej nad zbiornikiem Żinwali fortecy Ananuri. Dalsza podróż do Mcchety - starożytnej stolicy Gruzji, zwiedzanie Monastyru Samtawro, katedry Sweti Cchoweli oraz bazyliki Dżwari. Przejazd do miasta Stalina - Gori, z możliwością zwiedzenia Muzeum Stalina. W programie również skalne miasto Uplisciche. Przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg w Tbilisi.
11 dzień: śniadanie. Całodzienna wycieczka do Kachetii mającej bogatą historię i jednocześnie będącej głównym rejonem uprawy winorośli. W trakcie wycieczki zwiedzanie: Monastyru św. Jerzego w Bodbe na terenie, którego znajduje się grób legendarnej św. Nino; malowniczo położonego miasteczka Signagi oraz położonej w pobliżu miejscowości Telawi, katedry Alawerdi, będącej drugim co do wysokości (55m) budynkiem sakralnym w Gruzji. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja i nocleg.
12 dzień: śniadanie. Zwiedzanie Tbilisi, zwanego perłą Kaukazu, którego historia sięga VI w. W programie: kościół Anczischati, katedra Sioni z krzyżem św. Niny - najważniejszą relikwią kościoła gruzińskiego; katedra Świętej Trójcy - największa prawosławna katedra w Gruzji i na Kaukazie; świątynia Matki Bożej Metechskiej. Spacer ulicami Starego Miasta: carskie banie - łaźnie siarkowe, twierdza Narikała, aleja Szoty Rustawelego - gruzińskiego wieszcza. Pożegnalna obiadokolacja i nocleg.
13 dzień: 2:30 transfer na lotnisko.
4:55 Wylot z Tbilisi.
6:20 Przylot do Warszawy

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE:
- przelot samolotem na trasie Warszawa – Tbilisi- Warszawa
- transfer busem typu Mercedes Sprinter
- zakwaterowanie w pokojach 2 osobowych z łazienkami (hotele, pensjonaty)
- wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
- opiekę polskiego pilota/przewodnika
- ubezpieczenia KL i NNW

ŚWIADCZENIA NIE ZAWARTE W CENIE:
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów ok. 40 euro

 

 


Zapisy i informacje: tel./fax: 12/ 642 26 20, tel. 12/ 684 01 48, kom: 511 440 930,
e-mail: galeon@galeon.krakow.pl