WYCIECZKA


Bałkańska pętla (10 dni)

Sarajewo - Mostar (Bośnia i Hercegowina)
Dubrownik (Chorwacja) - Budwa - Kotor - Sveti Stefan (Czarnogóra) Kruja - Tirana - Durres - Berat - Saranda - Butrinti - Gjirokaster (Albania) Jezioro Ochrydzkie - Skopje (Macedonia) - Belgrad - Nowy Sad (Serbia)

Terminy: 28.04 - 07.05.2017 r., 09.06 - 18.06.2017 r., 08.09 – 17.09.2017 r.

PROGRAM:
1 dzień: wyjazd z Polski w godzinach rannych, przejazd na obiadokolację i nocleg na terenie Chorwacji.
2 dzień: śniadanie, przejazd do Sarajewa, stolicy Bośni i Hercegowiny. Zwiedzanie zabytkowego centrum miasta, gdzie mieszają się wpływy różnych kultur i religii, prawosławne cerkwie, katolickie kościoły, żydowskie synagogi oraz islamskie meczety sąsiadują tu ze sobą od wieków. W programie między innymi: meczet Gazi Husrev-bega, bazar - sarajewskie sukiennice, oraz Latinski Most - miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynand. Przejazd do Mostaru, zwiedzanie miasta i jego najcenniejszego zabytku, kamiennego mostu nad rzeką Neretwą, łączącego dwie części miasta muzułmańską i chrześcijańską, wpisanego na listę UNESCO Obiadokolacja i nocleg w Mostarze.
3 dzień: śniadanie, przejazd do Dubrownika, miasta zwanego „Perłą Adriatyku”, ze wspaniałą kamienna starówką otoczoną najdłuższym systemem fortyfikacji w Europie. Przejazd do Czarnogóry, zwiedzanie Kotoru, który posiada piękną starówkę, wpisaną na listę UNESCO. Wspaniałą panoramę miasta i zatoki można podziwiać z twierdzy św. Jana, która znajduje się powyżej, na wzgórzu. Obiadokolacja i nocleg.
4 dzień: śniadanie, przejazd do Budwy - spacer po średniowiecznej starówce otoczonej pierścieniem murów obronnych, dalsza podróż wybrzeżem, postój przy punkcie widokowym, gdzie rozciąga się wspaniały widok na Sveti Stefan - malowniczą miejscowość położoną na półwyspie, jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na czarnogórskim wybrzeżu. Przejazd do Albanii. W programie: Kruja - średniowieczna stolica państwa albańskiego, założona przez bohatera narodowego Albanii Gjergj Skanderbega. W czasach imperium otomańskiego Kruja była centrum oporu i walk przeciwko najeźdźcy. Dawna nazwa Krui to Arberia, skąd pochodzi dzisiejsza nazwa państwa Albania, w programie warownia i Muzeum Skanderberga, spacer po bazarze tureckim, na którym jest największy w całej Albanii wybór pamiątek. Przejazd do stolicy Albanii - Tirany. Spacer po mieście - Meczet Ethem Beja, Wieża zegarowa, uniwersytet, most turecki. Przejazd na obiadokolacje i nocleg do Durres, największego albańskiego kurortu nad Morzem Adriatyckim.
5 dzień: śniadanie, w programie tego dnia: Apollonia, ruiny miasta założonego przez Greków w VI w p.n.e na cześć greckiego boga Apolla, bizantyjski monastyr, bunkry z czasów Envera Hodży, następnie Berat - „miasto tysiąca okien”, jedno z najpiękniejszych miast na Bałkanach, położone w środkowej Albanii, nad rzeką Osum. Berat jest albańskim „miastem muzeum”
wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiadokolacja i nocleg w miejscowości Vlora.
6 dzień: śniadanie, przejazd niezwykle malowniczym wybrzeżem, postój na przełęczy Llogara (1020 m n.p.m.), skąd rozpościera się przepiękny widok na Riwierę Jońską. Przejazd przez Porto Palermo (skalny port okrętów podwodnych, twierdza Alego Paszy) do Sarandy, najbardziej znanego kurortu Albanii, spacer nadmorską promenadą. Następnie wizyta w Butrinti, gdzie znajdują się ruiny antycznego miasta, według legendy wybudowanego przez uciekinierów z Troi. Zwiedzanie stanowiska archeologicznego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (resztki murów obronnych, starożytny amfiteatr z III w p.n.e). Obiadokolacja i nocleg w okolicy Sarandy.
7 dzień: śniadanie, zwiedzanie Gjirokaster - ”miasta srebrnych dachów”, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, spacer brukowanymi, stromymi uliczkami. W programie: zamek, meczet, dom wodza Envera Hodży, obecnie Muzeum Etnograficzne. Przejazd nad Jezioro Ochrydzkie. Obiadokolacja i nocleg w Strudze.
8 dzień: śniadanie, zwiedzanie Ochrydu, malowniczo położonego nad jeziorem o tej samej nazwie. Miasto jest uważane za stolicę religijną kraju, jest tu wiele cerkwi, m. in. cerkiew św. Zofii z zachowanymi freskami pochodzącymi z XI wieku. Następnie wizyta w Monastyrze św. Nauma, który został zbudowany na tarasie skalnym, wznoszącym się ponad brzegami jeziora Ochrydzkiego. Rozciąga się stąd przepiękny widok na jezioro i otaczające je góry. Monastyr jest jednym z najważniejszych klasztorów prawosławnych znajdujących się na terenie Macedonii. Przejazd do Skopje, stolicy Macedonii, w programie: piękny kamienny most nad Waderem, stary bazar, cerkiew zbawiciela, meczet Mustafa Paszy. Obiadokolacja i nocleg.
9 dzień: śniadanie, przejazd do Belgradu, spacer po starym mieście, w obrębie którego zachowały się liczne zabytki, kamieniczki, świątynie i muzea. Następnie przejazd do Nowego Sadu. Obiadokolacja i nocleg.
10 dzień: śniadanie, zwiedzanie twierdzy Petrowarażdin nad Dunajem, unikalnej budowli obronnej z XVIII w, nazywanej „Gibraltarem Dunaju”, przejazd w kierunku Polski. Przyjazd do kraju w godzinach wieczornych.

Cena: 2050 zł/os

ŚWIADCZENIA ZAWARTE W CENIE:
- przejazd autokarem lub busem
- noclegi w hotelach 2 i 3*, pokoje 2,3-os. z łazienkami
- wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
- opiekę pilota
- ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna

ŚWIADCZENIA NIE ZAWARTE W CENIE:
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, kosztów przewodników lokalnych, opłaty za wjazd do Dubrownika - łącznie ok. 60 Euro

 


Zapisy i informacje: tel./fax: 12/ 642 26 20, tel. 12/ 684 01 48, kom: 511 440 930,
e-mail: galeon@galeon.krakow.pl