KRAKÓW I OKOLICE

WIELICZKA

PROGRAM WYJAZDU:
Wyjazd z Krakowa. Przejazd autokarem ok. 20 min. Przyjazd do Wieliczki. Zwiedzanie ok. 2,5 godz. jedynej na świecie zabytkowej Kopalni Soli (wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO). Zejście szybem Daniłowicza. Trasa turystyczna wiedzie przez wykute w soli podziemne kaplice i groty (135 m pod ziemią, trasa ok. 3 km). Najwspanialszą i największą z nich jest kaplica św. Kingi. Na poziomie III funkcjonuje ekspozycja muzealna prezentująca kolekcje dawnych urządzeń górniczych, zbiory mineralogiczne, stare dokumenty i wyroby rzemiosła artystycznego. Przejazd autokarem ok. 20 min. Powrót do Krakowa.

OŚWIĘCIM I BRZEZINKA

PROGRAM WYJAZDU:
Wyjazd z Krakowa. Przejazd autokarem ok. 1,5 – 2 godz. Przyjazd do Oświęcimia, zwiedzanie obozu (ok. 3,5 godz.): projekcja filmu o obozie koncentracyjnym i zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przejazd autokarem ok. 1,5 – 2 godz. Powrót do Krakowa.
„Obóz Auschwitz-Birkenau był głównym i najbardziej znanym z sześciu obozów koncentracyjnych i zagłady założonych przez nazistowskie Niemcy w celu realizacji polityki ostatecznego rozwiązania, która miała na celu masowe wymordowanie Żydów europejskich. Został on zbudowany w okupowanej przez Niemców Polsce, początkowo jako obóz koncentracyjny dla Polaków, później także dla jeńców radzieckich, a następnie również dla więźniów wielu innych narodowości. W latach 1942–1944 stał się on głównym obozem masowej zagłady, gdzie torturowano i zabijano Żydów za ich tzw. pochodzenie rasowe. Obok ponad miliona zgładzonych masowo żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci oraz kilkudziesięciu tysięcy Polaków, w Auschwitz zamordowano również z przyczyn rasowych tysiące Romów i Sinti, a także więźniów z innych państw Europy.” (cytat z oficjalnej strony www Muzeum Auschwitz-Birkenau).

OJCÓW

WARIANT I: wyjazd z Krakowa. Przejazd do OJCOWA i spacer po Ojcowskim Parku Narodowym. Przejazd do PIESKOWEJ SKAŁY – Maczuga Herkulesa i Zamek w Pieskowej Skale. Ognisko z pieczeniem kiełbasy. Przejazd autokarem do KORZKWI – spacer do zrekonstruowanego średniowiecznego zamku na niewielkim wzgórzu (dziedziniec). Powrót do Krakowa.
WARIANT II: wyjazd z Krakowa. Przejazd do Groty Łokietka i zwiedzanie jaskini. Przejazd do PIESKOWEJ SKAŁY – Maczuga Herkulesa i Zamek w Pieskowej Skale. Przejazd autokarem do KORZKWI – spacer do zrekonstruowanego średniowiecznego zamku na niewielkim wzgórzu (dziedziniec). Powrót do Krakowa.

ZAKOPANE I TATRY

Dzień 1: wyjazd z Krakowa. Przejazd do LUDŹMIERZA – Sanktuarium M. B. Gaździny Podhala. Przejazd do stolicy Tatr – ZAKOPANEGO. Spacer po Krupówkach (głównym deptaku Zakopanego pełnym kawiarenek, sklepików, straganów z pamiątkami). Dla chętnych wyjazd naziemną kolejką linową na Gubałówkę, spacer na Butorowy Wierch i zjazd do Zakopanego. Lunch. Zwiedzanie zabytkowego drewnianego „starego kościółka” i cmentarza na Pęksowym Brzysku. Sanktuarium M. B. Fatimskiej (wybudowanego jako votum dziękczynne za uratowanie życia po zamachu Janowi Pawłowi II). Kolacja z kapelą góralską i tańcami lub ognisko góralskie z pieczeniem kiełbasy, kiszki z kapelą góralską i tańcami. Nocleg.
Dzień 2: śniadanie. WARIANT I: przejazd do Kuźnic (rondo). Przejście do schroniska na Murowańcu (ew. silniejsza część grupy – spacer nad Czarny Staw Gąsienicowy). Widok na tatrzańskie piętra roślinne: górny i dolny regiel, kosodrzewina oraz alpejskie piętra hal i turni. Zejście do Kuźnic. Lunch. WARIANT II: spacer Doliną Strążyską lub Doliną Kościeliską do schroniska, lub Doliną Chochołowską. Powrót do Zakopanego. Przejazd do CHOCHOŁOWA – zabytkowe chaty góralskie. Powrót do Krakowa.

ZAKOPANE, TATRY I PIENINY

Dzień 1: Przejazd do NIEDZICY i zwiedzanie XIV-wiecznego zamku spiskiego – jednego z najcenniejszych zabytków architektury obronnej w Polsce (zamek dolny i górny). Lunch. Przejazd do ZAKOPANEGO. Kolacja z kapelą góralską i tańcami lub ognisko góralskie z pieczeniem kiełbasy, kiszki z kapelą góralską i tańcami. Nocleg.
Dzień 2: po śniadaniu zwiedzanie ZAKOPANEGO, m. in. spacer po Krupówkach (głównym deptaku Zakopanego pełnym kawiarenek, sklepików, straganów z pamiątkami). Dla chętnych wyjazd naziemną kolejką linową na Gubałówkę, spacer na Butorowy Wierch i zjazd do Zakopanego. Lunch. Zwiedzanie zabytkowego drewnianego „starego kościółka” i cmentarza na Pęksowym Brzysku. Sanktuarium M. B. Fatimskiej (wybudowanego jako votum dziękczynne za uratowanie życia po zamachu Janowi Pawłowi II). Kolacja, zabawa przy muzyce mechanicznej, nocleg.
Dzień 3: po śniadaniu przejazd w PIENINY do JAWOREK. Przejście Wąwozem Homole (ścisły rezerwat przyrody – największy wąwóz skalny w Małych Pieninach). Przejazd do SZCZAWNICY. Spacer po kurorcie pienińskim (m. in. Park Górny i Park Dolny, stara stylizowana zabudowa miasta, możliwość zakupu i degustacji wód mineralnych). Lunch. Wyjazd kolejką gondolową na Palenicę. Wizyta w schronisku na szczycie. Zjazd do SZCZAWNICY. Powrót do Krakowa.

JASKINIA NIETOPERZOWA

Wyjazd z Krakowa. Spacer Doliną Będkowską. Wejście do Jaskini Nietoperzowej i spacer jedną z największych, najdłuższych i najbardziej urozmaiconych jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej; stalaktyty, stalagmity, bogate szczątki kopalne, szczątki i zęby niedźwiedzia jaskiniowego, hieny, lwa, mamuta, nosorożca włochatego i renifera; żyjące gatunki nietoperzy; liczne sale, korytarze i komory. Grill z pieczeniem kiełbasek. Powrót do Krakowa.

JASKINIA WIERZCHOWSKA

Wyjazd z Krakowa. Spacer jedną z krasowych dolinek podkrakowskich. Przejazd (lub dojście) do Jaskini Wierzchowskiej – zwiedzanie labiryntu podziemnych sal i korytarzy: Sala Człowieka Pierwotnego, Jamy Niedźwiedzie, Jama Hieny, Sala Balowa, ekspozycje wykopalisk archeolog. i okazów mineralogicznych itd. Ognisko z pieczeniem kiełbasy. Powrót do Krakowa.

JASKINIA RAJ

Wyjazd z Krakowa. Przejazd do Jaskini Raj – najbardziej znana jaskinia w Polsce (stalaktyty, stalagmity, makarony, tj. cienkie sople przypominające rurki, stanowiska nietoperzy – gacka dużego i gacka wielkoucha). Zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach (XIII-wieczny zamek (miejsce przechowywania skarbów królewskich, rozgrywania turniejów rycerskich, a także siedziby wdów królewskich). Powrót do Krakowa.

SZLAK ORLICH GNIAZD – wariant 1

Wyjazd z Krakowa. Na trasie do Ogrodzieńca jedyna w Polsce Pustynia Błędowska. Przejazd do OGRODZIEŃCA – zwiedzanie pochodzącego z XIV w. zamczyska m. in. pozostałości stajni i wozowni, gorzelni i browaru, strzelnicy, kaplicy, jadalni, kuchni, sypialń, biblioteki, krużganków, baszty Kredencerskiej, wieży Skazańców, Kurzej Stopki, sali balowej, dziedzińca rycerskiego. Park Zamków Jurajskich w Miniaturze. Spacer do drewnianego grodu królewskiego na GÓRĘ BIRÓW. Ognisko z pieczeniem kiełbasy. Powrót do Krakowa.

SZLAK ORLICH GNIAZD – wariant 2

Wyjazd z Krakowa. Przyjazd zwiedzanie zamków i warowni: MIRÓW – ruiny zamku, OGRODZIECIEC. CZĘSTOCHOWA: zwiedzanie Sanktuarium MB Częstochowskiej na Jasnej Górze, Muzeum 600-lecia, Wieży, panorama miasta, z zew. Wały Obronne; zabytkowe dziedzińce, pomnik Jana Pawła II, pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego, kramy. Ruiny zamku OLSZTYN. Powrót do Krakowa.

ZAMKI w DĘBNIE i NOWYM WIŚNICZU

Wyjazd z Krakowa. Przejazd do DĘBNA i zwiedzanie zamku – dwór obronny z XV w.: zabytkowe wnętrza w różnych stylach, Zbrojownia, Skarbiec, Winnica, kuchnia, legenda o straszącym na zamku duchu Białej Damy. Przejazd do NOWEGO WIŚNICZA i zwiedzanie z przewodnikiem renesansowego zamku rodów magnackich Kmitów i Lubomirskich – ekspozycja dot. historii zamku, tkactwa, sztukatorstwa; kolekcja naczyń mosiężnych, obrazy i zabytkowe meble; sarkofag Stanisława Lubomirskiego. Powrót do Krakowa.

ZAMKI i WAROWNIE POLSKIEGO SPISZA

Wyjazd z Krakowa. Przejazd do CZORSZTYNA i zwiedzanie ruin XIV-wiecznego zamku – d. siedziby starostów i ośrodka władzy królewskiej strzegącego ówczesnej granicy z Węgrami. Zamek dolny, średni i górny. Wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie, Pieniny Spiskie i Tatry. Rejs statkiem „Dunajec” po jeziorze z Czorsztyna do NIEDZICY – zwiedzanie XIV-wiecznego zamku spiskiego – jednego z najcenniejszych zabytków architektury obronnej w Polsce (zamek dolny i górny; mieści się tu m. in. Muzeum Wnętrz i Historii Spisza). Ognisko z pieczeniem kiełbasy, kiszki, „grzańcem galicyjskim” i tańcami przy muzyce kapeli górali pienińskich. Powrót do Krakowa.